Bilinen İlk Kadın Dövme Sanatçısı

Maud Stevens Wagner (Şubat 1877 – 30 Ocak 1961) 

Maud Wagner, bilinen ilk kadın dövme sanatçısıdır. Eşiyle birlikte Wagner Tattoo’da çalışmıştır. Ayrıca bir sirk sanatçısıdır. Tarihin en ünlü çiftlerinden sayılırlar. Dövmeleriyle birlikte göründüğü fotoğraf 1911 yılında çekilmiştir.

Dövme ile ilgili günümüzden bilgiler vermeden önce bir de 2500 yıllık Sibirya Prensesi Mumyası’nda ortaya çıkan dövmelerin görselini paylaşmak istiyorum.

Geçmişten daha bir çok hikaye, anlatılacak bir çok şey var dövme sanatı ile ilgili. Her kültür bambaşka sebepler ve hikayelerle günümüze kadar dövme geleneğini taşımış ve yaşatmışlar. Hepsi birbirinden farklı ve enteresan hikayeler. İnsan dövmenin bu denli geçmişi olduğunu öğrenince yaptırdığı veya yaptıracağı dövmeleri daha bir düşünür, daha bir özenir sanırım. Artık dövmenin ne anlam ifade edeceği hangi kültürden hangi inanıştan gelen bir dövme olacağı konusu daha bir önemli ve değerli olur.

Bence özellikle dövmeciler tarihinin binlerce yıllık zengin mirasını taşımak için, bu kültürel uygulamayı iyi incelenmeli ve bilmelidirler. Hem tarihi ve kültürü yaşatabilmek hem de beslenebilmek için bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Bir zamanlar İlk örneklerini Atalarımızın bedenlerinde gördüğümüz sanatı, iyi bir şekilde geliştirerek her türlü ekipmanı üreterek güzel mesafeler katedilmiş ama özellikle Amerika tarafından. Ülkemizde, bu konuda sanatçılarımıza önemli görevler düşüyor. Her sanatçı bu mesleğin kültürünü hazmetmelidir ve mesleğini sevip bunu yaşam biçimine dönüştürmelidir. Bu şekilde yapan pek çok sanatçımız da var tabii ki. Başarılı ve özgün dövme sanatçılarımız gün geçtikçe artıyor ve gün geçtikçe yeni teknikler gelişiyor, yeni akımlar ortaya çıkıyor. 

Dövme yaptırmak tam anlamıyla bir keyif işi. Ancak ilk dövmeyi yaptırmadan önce yaşanan gelgitler, nereme yaptırsam, ne yaptırsamlar hiç bitmeyecek bir kabus gibi gelebiliyor. Her kafadan bir ses her arkadaşınızdan bir fikir gelince iyice şaşırıp kalıyorsunuz. Taa ki ilk dövmeyi yaptırana kadar. Sonrasında söylenildiği gibi gerçekten hastalık haline gelebiliyor, imkan olsa ayda bir yaptırırsınız 🙂 Ayrıca benden söylemesi pek öyle kimseye sormayın ilk dövmenizi, içinizden aklınızdan ilk geçeni yaptırın. İlk dövmenin pişmanlığı olmaz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir